12/04/2024

Lennart Meri "Tulemägede maale. Reisipäevik 160. meridiaanilt"

Ilukirjanduslik aruanne omalaadsest teaduslikust eksperimendist.

Kümme noormeest pühendasid oma suvepuhkuse välitöödele Kaug-Ida väheuuritud paikades - Vaikse ookeani saartel ja «tulemägede maal» Kamtšatkal.
Käesolev raamat on niisiis ilukirjanduslik aruanne omalaadsest teaduslikust eksperimendist, eesti esimesest ühiskondlikel alustel korraldatud uurimisreisist.

Siberi maakuulajad olid seega omal käel avastanud enam-vähem kõik, mida Bering avastama pidi. Paraku selgus see tänu akadeemik Bergi uurimustele lõplikult alles 1924. aastal - asjaolu, mida ei võinud ette näha Leibniz, kui ta pöördus Peeter I poole palvega tuua selgust mõlema mandri ühenduse küsimuses. «See oleks kuulsusrikkam ja isegi tähtsam kui kõik omal ajal Egiptuse valitsejate poolt ettevõetud uurimused Niiluse allikate avastamiseks,» kirjutas kuulus filosoof, kelle palvega ühines Prantsuse Kuninglik Akadeemia. Tsaari ennastki oli see probleem juba pikemat aega huvitanud, niihästi teaduslikel kui praktilistel kaalutlustel: Venemaa vajas kaubateed Hiinasse ja Indiasse. (katkend 17. leheküljelt)